Hlavní menu
O nás
Vyhledávání
Admin
  Radioklub OK2KUB  > Zajímá tě to? > Celý článek

 Radioamatérský sport

Co je vlastně cílem radioamatérských závodů? Navázat v čase stanoveném pořadatelem spojení s co nejvíce jinými stanicemi v co největším počtu zemí. Je bodován každý kilometr vzdálenosti, kterou překoná signál radiostanice soutěžícího. O navázaných spojeních se vyměňují potvrzení, tzv. QSL lístky. Prakticky každý víkend probíhá nějaký závod. U některých závodů je výhodné vypravit se s radiostanicí na vyvýšené místo, nejlépe do hor. Práce v improvizovaných podmínkách se lépe daří ve skupině jiných podobných nadšenců a leckdy přijde vhod i pomoc dalších spřízněných duší, takže takový závod přinese nejen radioamatérské zážitky.

Když radioamatéra unaví sedět u vysílače, může se věnovat činnostem sportovního charakteru. Velmi známý je radiový orientační běh (hon na lišku), jehož smyslem je v co nejkratším čase najít pomocí zaměřovacího přijímače v terénu ukryté vysílače. Jde o ryze sportovní záležitost, v níž se pořádají i mistrovství světa. Sálovým sportem je sportovní telegrafie - příjem a vysílání radiogramů co nejrychleji a nejsprávněji. I v tomto sportu se pořádají mistrovství světa. Průnikem radioamatérských disciplin je radioamatérský víceboj, v němž závodníci soutěží v příjmu radiogramů, absolvují malý radioamatérský závod a zaběhají si i klasický orientační běh.

Prazákladem radioamatérství je vysílání na krátkých vlnách. Umožňuje spojení po celém světě včetně velmi exotických zemí. V řadě míst na světě amatéři vysílají jen zřídka nebo vůbec - právě spojení s takovými raritními místy je hlavní metou přátel záliby, jíž se říká DX provoz.

Hlavním půvabem amatérského rádia je fakt, ze nejde o bezcílné povídání, ale že má náplň a široké spektrum cílů: stále nové země, nové diplomy, zlepšování umístění v závodech, experimenty se spoustou technických novinek. Jde o hobby širokého záběru.

Pozn.: Aby mohli radioamatéři začít vysílat, musí požádat Český telekomunikační úřad o vystavení povolení (tzv. koncese), a to je podmíněno složením zkoušky před státní zkušební komisí. V tomto spočívá hlavní rozdíl oproti občanskému pásmu CB.

 

© Jan Litomiský OK1XU (www.crk.cz )

© Tomáš Špaček OK2TSF (úprava a doplnění)


Přílohy k článku

 Leták o radioamatérském sportu • jpg [139 kB]

Zveřejnil: 14. 10. 2005   Krteček « Zpět